Наукові гуртки

Державне некомерційне підприємство
"Державний університет "Київський авіаційний інститут"

Факультет психології, комунікацій та перекладу

Кафедра української мови, історії та інформаційної діяльності

Радо запрошуємо на гурток!

 

“Методологічний семінар для здобувачів вищої освіти “Академічні вимоги до написання курсових проєктів та кваліфікаційних робіт”
Коди класу z26mktp

“Гурток з архівознавства”
Коди класу xqbyswo

“Актуальні проблеми історії: англомовний проєкт”
Коди класу 67xvkn

Кафедра української мови, історї та інформаційної діяльності особливу увагу приділяє підвищенню рівня наукової підготовки здобувачів вищої освіти та розвитку їх творчого мислення. З цією метою на кафедрі організовано 2 постійно діючих наукових гуртки.

«Архіви у добу інформаційного суспільства»
(керівники: доц. Божук Л.В., доц. Курченко Т.Є.)

Метою роботи гуртка з архівознавства є систематизація, узагальнення та вдосконалення теоретичних знань здобувачів вищої освіти з історії, теорії та практики архівної справи, зокрема, поглиблення уявлень про особливості формування, зберігання та використання архівних документальних ресурсів, систему зберігання архівних документів в архівних установах України, науково-теоретичні та науково-практичні засади репрезентації архівної інформації. Гурток ставить також на меті навчити здобувачів вищої освіти проводити самостійні дослідження, використовувати знання, уміння й навички в галузі теорії й практики управління інформаційними ресурсами та базами даних інформаційних установ, зокрема, й архівів, робити висновки й узагальнення, у такий спосіб долучаючи їх до вирішення актуальних проблем архівної справи та документознавства.

Гурток працює у 2 семестрі кожного навчального року. Його учасниками є здобувачі вищої освіти 1-4 курсів спеціальності 029 «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа», освітньо-професійних програм «Документознавство та інформаційна діяльність», «Інформаційна аналітика та соціальні комунікації». На засідання гуртка виносяться актуальні та цікаві проблеми архівістики, до зустрічей залучаються провідні фахівці архівної галузі, стейкхолдери.

Зокрема в 2021-22 навч.рр. темами для обговорення на засіданнях гуртка стали проблеми методики використання інформації архівних документів (засідання відбулось за участі архівістів Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г.С. Пшеничного та Державного архіву Київської області), інтернет-комунікацій бібліотечних та архівних установ України (засідання гуртка пройшло у формі круглого стола), діяльності архівів в умовах війни тощо. Традиційними є спільні засідання гуртківців і архівістів-практиків до Міжнародного дня і тижня архівів, що святкуються архівною спільнотою на початку червня.

У 2022 р. 8 червня учасники гуртка відзначили міжнародний день архівів онлайн зустріччю з Рагною Боден – консультанткою відділу технічних архівних справ та центральних професійних служб Федеральних архівів Німеччині (Берлін).

12 березня 2024 року на кафедрі історії та документознавства ФЛСК у рамках засідання наукового гуртка з архівознавства відбувся круглий стіл викладачів, здобувачів вищої освіти та стйкголдерів «Шевченкіана у фондах архівних та бібліотечних установ України», присвячений 210-й річниці від дня народження Тараса Шевченка. Учасниками засідання стали більше 35 здобувачів вищої освіти 1–3 курсів ОС «Бакалавр» спеціальності 029 «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа». У центрі обговорення була доповідь начальника відділу забезпечення збереженості та обліку фотодокументів Центрального державного аудіовізуального та електронного архіву Людмили Касян «Аудіовізуальна шевченкіана ЦДАЕА: комплекс документів, присвячених життю та творчості Тараса Шевченка (тематика, типологія, шляхи репрезентації)». Змістовними вбули виступи студенток 3-го курсу Альони Пенської «Шевченкіана у фондах Національної історичної бібліотеки» та Ганни Тиргоале «Цифрові колекції Національного музею Тараса Шевченка – доступність та збереження спадщини». Пізнавальним був виступ доцентки Тетяни Курченко, присвячений реалізації проєкту Державного архіву Київської області «Київщина – земля Шевченкова».

20 березня 2025 р. на кафедрі української мови, історії та інформаційної діяльності факультету психології, комунікацій та перекладу Державного університету  «Київський авіаційний інститут»» відбулось перше в цьому році засідання наукового гуртка «Архіви в цифрову добу» (курівники – доценти Людмила Божук та Тетяна Курченко). Метою діяльності гуртка з архівознавства є розширення знань здобувачів вищої освіти з архівної справи, цифровізації архівної діяльності, перебудови діяльності українських архівів в роки війни. До участі в діяльності гуртка завжди долучаються запрошені гості. На цей раз це були представники Державного архіву Київської області, зокрема, Олександра Шорсткіна – головний спеціаліст відділу обліку ДАКО. Архів підготував для зацікавленої студентської аудиторії та викладачів кафедри змістовну бесіду-презентацію на тему «Українська революційна доба 1917-1921 рр. у світі архівних документів».

27 травня 2025 року на кафедрі української мови, історії та інформаційної діяльності відбулося тематичне засідання наукового студентського гуртка з архівознавства. На цей раз гостею гуртківців-документознавців та викладачів кафедри – Божук Л.В., Тюрменко І.І,  Ількової О.Г., Халецької Л.П. була заступниця генерального директора з наукової роботи Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили», кандидат філологічних наук Тетяна Шептицька.

«Методологічний семінар «Академічні вимоги до написання
курсових проєктів та кваліфікаційних робіт»
(керівники: проф. Тюрменко І.І., доц. Юрченко О.А.).

Методологічний семінар для здобувачів вищої освіти ОС «Бакалавр» та ОС «Магістр» створений для формування наукового середовища на кафедрі історії та документознавства. Програма семінару є теоретичною основою сукупності знань та вмінь, що формують науковий профіль фахівця, сприяють розвитку аналітичного мислення молодих учених та оптимальній організації їхньої дослідницької роботи. Семінар працює впродовж всього навчального року.

Його слухачами є здобувачі вищої освіти 4 курсу та магістранти спеціальності 029 «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» освітньо-професійної програми «Документознавство та інформаційна діяльність»

Завдання семінару:

– оволодіння методами наукового аналізу, формування практичних навичок наукового мислення;

– опанування технологією організації наукових досліджень;

– набуття практичних навичок у здійсненні наукових досліджень, обробці їх результатів та інтерпретації наукової інформації;

– володіння методикою підготовки до захисту й оформлення магістерських робіт та наукових публікацій, у тому числі й презентаційне представлення результатів наукових досліджень;

– відпрацювання методики оформлення відповідної документації для отримання наукових грантів;

– розвивати творче мислення, наукову самостійність, інтерес до наукової роботи.

На засіданнях гуртка обговорюються актуальні питання сучасної методики проведення наукових досліджень. Зокрема з’ясовувались як питання практичних навичок підготовки кваліфікаційних робіт, курсових проєктів, наукових публікацій, так й сучасні актуальні теоретичні проблеми наукового аналізу. Значна увага була приділена обговоренню таких понять як «академічне письмо», «академічна доброчесність». На засіданнях гуртка обговорювалися проблеми застосування традиційних і новітніх підходів та методів проведення сучасних бібліотекознавчих досліджень. Важливе місце серед питань обговорення займала проблема сучасної організації та процесу управління в архівних та бібліотечних установах, системи управління якістю в бібліотечній та архівній справі тощо.