Культура та суспільство
Підготовка фахівців за спеціальністю «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» кафедрою історії та документознавства заснована на традиціях освітньої та культурно-виховної діяльності, де створено простір, у якому здобувачі вищої освіти мають можливість повноцінно розвивати свої здібності і таланти. Це сприяє формуванню всебічно й гармонійно розвиненої особистості, характерними ознаками якої є духовність, соціальна і професійна компетентність.
Державотворчі процеси, що відбуваються в Україні протягом останніх років, зумовлюють необхідність вирішення проблем виховання національно свідомих громадян, справжніх патріотів, відданих Вітчизні, готових до плідної праці в ім’я рідного народу. Тому мета виховного процесу на кафедрі історії та документознавства – це формування громадянина України, патріота своєї країни, готового самовіддано розбудовувати її як суверенну, незалежну, демократичну, соціальну й правову державу, здатного виявляти національну гідність, знати свої обов’язки та права, цивілізовано відстоювати їх, сприяти громадянському миру й злагоді в суспільстві, поводитися компетентно, бути конкурентноспроможним, успішно самореалізовуватися в соціумі як громадянин, професіонал, носій культури. Тому особлива увага приділяється національно-патріотичному вихованню, а зараз, в умовах військової агресії рф проти України, її важливість складно переоцінити.
З метою підвищення зацікавленості та обізнаності історією, культурою, традиціями, звичаями та обрядами українського народу викладачі кафедри разом зі студентами в рамках власних проєктів щорічно організовують і проводять різні культурно-просвітницькі заходи національно-патріотичного та творчо-розважального спрямування.
«Герої нашого часу»
Сьогодні це свято набуває особливого значення. Українські захисники відстоюють нашу незалежність і суверенітет, борються за вільну Україну. Про українських захисників, які боронять нашу землю, про міста-герої, про волонтерів та освітянський фронт, про любов і відданість рідній Батьківщині говорили студенти факультету. Кафедра історії та документознавства у 2014 році започаткувала благодійний проєкт «Герої нашого часу»:
– 18 жовтня 2022 року здобувачі вищої освіти спеціальності «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» та викладачі нашої кафедри на Факультеті лінгвістики та соціальних комунікацій (ФЛСК) Національного авіаційного університету взяли участь в онлайн-зустрічі, присвяченій Дню Захисників і Захисниць України! До участі доєднався наш Герой, наш Захисник, студент третього курсу спеціальності 029 «Інформаційна бібліотечна та архівна справа» Тимофій Метельський, який з перших днів повномасштабної війни став до лав Збройних Сил України!
У 2020 році захід «Герої нашого часу» пройшов у вигляді круглого столу для студентів і викладачів. Розпочався захід хвилиною мовчання за всіма загиблими військовими, котрі поклали свої життя за свободу України. До круглого столу долучилися гості – учасники війни на сході України – колишня випускниця спеціальності 029 «Документознавство та інформаційна діяльність» Зарецька Діана, котра приймала участь в ООС, отримала звання молодшого лейтенанта і проходила службу у військовій частині 0189; а також Олійник Мирослав – розвідник 24-тої окремої механізованої бригади імені короля Данила Збройних сил України, який в 16 років пішов на фронт боронити нашу державу.
7 жовтня 2019 року в рамках проєкту «Герої нашого часу» було влаштовано зустріч для студентів та викладачів з ветераном АТО, старшим лейтенантом 93 окремої механізованої бригади, аеророзвідувальником, керівником проєкту Limpid Armor та членом української делегації в STO NATO Михайлом Гречухіним.
Протягом 2014 – 2018 років було організовано аналітичний цикл лекцій з учасником бойових дій АТО (2014–2015) кандидатом історичних наук, доцентом кафедри філософії освіти, соціальної філософії та освітньої політики факультету менеджменту освіти НПУ ім. М.П. Драгоманова Гороховим Сергієм Вікторовичем.
«Герої у вічності…»
Події 2014 року стали переломними на шляху пробудження національної свідомості та усвідомлення українцями національної єдності. Революція Гідності – відлік новітньої історії України. Ми схиляємо голови перед Героями Небесної Сотні, віддаючи глибоку шану всім, хто поклав своє життя за свободу Батьківщини. Герої Небесної Сотні – це символ відданості, мужності, патріотизму; символ сучасний і водночас глибоко вкорінений у нашому минулому, символ, який цілком відповідав духу нації та постав у вирішальний для неї момент не декларативного, а реального утвердження України як незалежної держави.
Подвиг Героїв Небесної Сотні надихнув на боротьбу з російською агресією сотні тисяч українців. Зберігаючи відданість ідеалам гідності та свободи, ми повинні утверджувати національну єдність, розбудовувати демократичну сильну і процвітаючу країну, зміцнювати наше військо та високо цінувати кожну мить життя у незалежній європейській Україні.
Кафедра історії та документознавства щорічно проводить вечори-реквієми вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні.
«Вечорниці на Андрія»
Вже стало традицією у середині грудня проводити у гуртожитку №5 Національного авіаційного університету Андріївські вечорниці, адже це одне з улюблених молодіжних свят українського календаря. 13 грудня вважається днем пам’яті апостола Андрія Первозваного, а в народі ще це свято називають Калита, і воно дивовижно поєднує язичницькі і християнські традиції. Свято Андрія є логічним продовженням молодіжних гулянь, де юнаки і дівчата шукають собі пару. Тому ініціатори вечорниць – студенти 1-4 курсів спеціальності «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» ФЛСК, для популяризації народних звичаїв і розширення студентських контактів, влаштовували етновечірки. Вечірка розпочинається театралізованим дійством, де студенти різних спеціальностей Факультету лінгвістики та соціальних комунікацій відображують, як проходили Андріївські вечорниці у давнину, приправивши гумором, яскравими образами і сучасним колоритом. Лунають пісні та етно-музика, жартівливі хорові сценки та гумористичні діалоги, не обійшлося без танців, веселих конкурсів і забав. Кульмінацією вечора стають захоплюючі таємничі ворожіння дівчат на свою долю та обряд калити і витанцьовування коцюби. Дійство заворожувало і захоплювало: затишна хата з щедрою господинею, гурт веселих дівчат, парубки «із сусіднього села», буркітливі дід та баба, пан Коцюбинський та пан Калитинський. Наприкінці вечірки усіх учасників та запрошених частують пирогами, варениками, грибною юшкою, солодощами і справжнім узваром. Насолода смаком українських страв додає атмосфері свята доброзичливості, щирості, довіри, і викликала почуття задоволення та шквал позитивних емоцій.
Захід завжди викликає теплі емоції як у студенів, так і у викладачів, оскільки народні традиції та звичаї згуртовують і об’єднують людей спільними переживаннями і огортають особливим душевним теплом.
Як тебе не любити, Києве мій!
Кожного року студенти першого курсу спеціальності 029 «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» беруть участь в традиційній екскурсії історичним центром Києва, яку організовує завідувачка кафедри історії та документознавства, доктор історичних наук, професор Ірина Тюрменко та наставники групи. Завдяки проведенню екскурсії глибоким києвознавцем, кандидатом історичних наук, доцентом Олегом Захарчуком студенти отримують можливість детальніше ознайомитися з історією давнього і сучасного Києва, його видатними особистостями, історичними архітектурними пам’ятками. Стартує оглядова екскурсія від Золотих воріт – унікальної архітектурної пам’ятки давньої столиці Русі. Далі Володимирською вулицею, у напрямку центру старого міста, можна побачити куполи Софії Київської. Студенти дізнаються про визначне значення Софії Київської в історії державності та культури України. Софійський майдан із давніх-давен формувався як місце, де збиралося віче, тут вирішувалися державотворчі питання, зокрема, проголошувався Акт Злуки УНР і ЗУНР. Захарчук О. докладно розповідає про розбудову Києва як міста за князя Володимира і князя Ярослава, про особливості культової архітектури Русі та козацького бароко, про встановлення пам’ятника Богдану Хмельницькому, про зруйнування радянською владою Михайлівського Золотоверхого собору у 1934-1937 роках, про відновлення цього собору і монастиря у наш час. Студенти самі переконуються у візуальній та смисловій вісі – Софія – Михайлівський.
Прогулянка-екскурсія Києвом не лише збагачує знання студентів, а й створює можливість познайомитися один з одним, зав’язати спілкування, стає початком спільного співжиття та спільної діяльності у новому статусі студентів НАУ. У гарному настрої, усміхнені, отримавши заряд енергії, добра, краси розпочинають студенти непростий, але надзвичайно важливий для кожного новий етап свого життя!
Культурно-просвітницькі заходи
Відвідування виставкового проєкту Національного заповідника “Софія Київська” на тему «Раритети української козацької держави – Гетьманщини ΧVII–XVIII століть до 30-річчя Незалежності України» (20 вересня 2021 року група ДК-122 разом зі своїм наставником і лекторкою Тетяною Клиніною)
Відзначення 25-тої річниці проведення грошової реформи, що ознаменувала введення у обіг в Україні національної валюти – гривні («На гостину на ювілей гривні», вересень 2021 року, група ДК-121 разом із завідувачкою кафедри історії та документознавства Іриною Тюрменко та наставником групи – старшим викладачем Ільковою Оксаною)
Традиційними є й екскурсії до органів державної влади України. Щорічно здобувачі вищої освіти мають можливість побувати «всередині» Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України (2017 – 2021 роки студенти спеціальності на чолі з деканом факультету лінгвістики та соціальних комунікацій Наталією Ладогубець (2021 р.), завідувачкою кафедри історії та документознавства Іриною Тюрменко та наставними груп Тетяною Клиніною та Оксаною Ільковою)
Долучення молоді до вшанування 80 роковин трагічних подій у Бабиному Яру ( «До 80 роковин трагедії Бабиного Яру», 7 жовтня 2021 року, група ДК-121 на чолі із старшим викладачем кафедри історії та документознавства Оксаною Ільковою).
Долучення молоді до вшанування Чорнобильської катастрофи, проведення заходу на тему «Чорнобильська катастрофа: як це було (документалістика як жива пам’ять («До 35-х роковин Чорнобильської катастрофи», 22 квітня 2021 року старший викладач кафедри історії та документознавства Жанна Паскал разом зі студентами перших курсів ФЛСК та ФАБД).
Відвідування Музею грошей Національного банку України. («Стежками валют світу», 2 березня 2020 року студенти ІІІ, ІV курсів і магістри спеціальності 029 «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» разом із завідувачкою кафедри історії та документознавства Іриною Тюрменко та доцентом Інною Шевчук).
Відвідування Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка («Театральні вечори», 5 – 19 листопада 2019 р., групи ДК-121 та ДК-221 разом зі своїми наставниками Юлією Кондрашевською та Тетяною Клиніною).
Залучення здобувачів вищої освіти до культурної спадщини («Національний музей мистецтв імені Варвари та Богдана Ханенків», 2 жовтня 2019 року доцент кафедри історії та документознавства Тетяна Клиніна разом із групою ДК-221)