Держбюджетна тема

Враховуючи авіаційний профіль навчального закладу, на кафедрі історії та документознавства завжди приділялась велика увага проблемам розвитку вітчизняної авіації. Починаючи з 2010 року послідовно виконувались кафедральні науково-дослідні роботи по цій проблематиці.

Так, в період 01.09.2010 – 30.06.2015 викладачами кафедри розроблялась держбюджетна тема «Дослідження з історії авіації України» №70/120204. Результатом стало видання навчального посібника з грифом МОН України: «Історія української авіації в особах: навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл.». За ред. В.М. Гребеннікова, І.І.Тюрменко. Київ: НАУ, 2013. 328 с. Матеріали даного посібника використовуються при викладанні навчальних дисциплін, пов’язаних з діяльністю авіаційної галузі. http://publishing.nau.edu.ua/index.php/component/zoo/item/istoriya-ukrajinskoji-aviatsiji-v-osobakh

Логічним продовженням розробки авіаційної тематики стало виконання наступної держбюджетної теми «Авіація та космонавтика України: історія та сучасність» №v5/120109 (термін виконання – 01.09.2015-30.06.2020). За результатами даного дослідження було опубліковано збірку «Опанування космічного простору». Матеріали науково-практичної конференції в межах Ш Міжнародного симпозіуму Соціокультурний дискурс глобалізованого світу: наука, освіта, комунікація. Київ : НАУ. 2020.

В теперішній час на кафедрі історії та документознавства виконується кафедральна науково-дослідна робота №70-2021/12.01.09 на тему: «Безпілотна авіація: історія, сучасність, перспективи» (Термін виконання роботи: 01.09.2020-30.06.2023). Виконавці: 6 осіб, у т.ч. 4-кандидати наук, доценти (Бем Н.В., Захарчук О.М., Халецька Л.П., Юрченко О.А.) та 2 старших викладача (Ількова О.Г., Паскал Ж.В.). Мета і призначення НДР: безпілотна авіація (БПЛА), яка зародилася на початку ХХ ст., в сучасних умовах стала одним з провідних напрямків розвитку авіації. Актуальність даної теми особливо зросла нині, в умовах військової агресії Росії проти України, коли роль безпілотної авіації у воєнних конфліктах надзвичайно зростає. 

Проте в науковому плані історія створення та діяльності БПЛА висвітлена поки що недостатньо, що й обумовило актуальність теми обраної НДР. Метою дослідження є аналіз багатобічних аспектів історії розвитку світової та вітчизняної безпілотної авіації, у т.ч. Національного авіаційного університету, її науково-технічні та конструктивні особливості, інфраструктура, методи управління даними літальними апаратами, правові засади застосування їх в різних сферах економіки, а також в умовах воєнного стану, міжнародне співробітництво України в цій сфері, підготовку фахівців з розробки та експлуатації дронів, зокрема на базі НАУ, тощо.

За результатами дослідження були організовані та проведені:

  1. Науково -практична конференція викладачів та студентів «БЕЗПІЛОТНА АВІАЦІЯ УКРАЇНИ» в межах ІV Міжнародного симпозіуму СОЦІОКУЛЬТУРНИЙ ДИСКУРС ГЛОБАЛІЗОВАНОГО СВІТУ: НАУКА, ОСВІТА, КОМУНІКАЦІЯ. (14 квітня 2021 р.)
  2. Круглий стіл викладачів та студентів «Безпілотна авіація: інтеграція у світовий простір» в межах V Міжнародного симпозіуму СОЦІОКУЛЬТУРНИЙ ДИСКУРС ГЛОБАЛІЗОВАНОГО СВІТУ: НАУКА, ОСВІТА, КОМУНІКАЦІЯ. ( 26 квітня 2022 р.).
  1. На 20 квітня 2023 р. заплановано проведення науково-практичної конференції викладачів та студентів ( в рамках Симпозіуму) на тему: «Безпілотна військова авіація».

За результатами дослідження опубліковано:

  1. Безпілотна авіація України. Матеріали науково-практичної конференції в межах ІV Міжнародного симпозіуму СОЦІОКУЛЬТУРНИЙ ДИСКУРС ГЛОБАЛІЗОВАНОГО СВІТУ: НАУКА, ОСВІТА, КОМУНІКАЦІЯ. (14 квітня 2021 р.). Київ : НАУ. 2021.
  1. Халецька Л.П. Французький досвід створення та використання безпілотних літальних апаратів. Матеріали X Всесвітнього конгресу «Авіація в XXI столітті» – «Безпека в авіації та космічні технології», 28-30 вересня 2022 року м. Київ, НАУ. URL: https://conference.nau.edu.ua/index.php/Congress/Congress2022/paper/viewFile/8956/7163
  2. Ількова О.Г. Безпілотна авіація США цивільного призначення. 

Матеріали X Всесвітнього конгресу «Авіація в XXI столітті» – «Безпека в авіації та космічні технології», 28  30 вересня 2022 року м. Київ, НАУ. URL: https://conference.nau.edu.ua/index.php/Congress/Congress2022/paper/viewFile/8956/7163

Напрацьовані авторські матеріали про розвиток безпілотної авіації в Україні та світі використовуються в навчальному процесі, головним чином при вивченні здобувачами вищої освіти денної та заочної форми навчання «Історії української державності та культури».